Читання в Україні. Частина 3

Зміст:

Популярність сучасних українських письменників

 

Серед сучасних вітчизняних письменників українці найбільше знають Ліну Костенко.

Так на відкрите запитання «Кого з сучасних українських письменників ви знаєте?» 10% опитаних назвали письменницю Ліну Костенко. На другому місці — Сергій Жадан із 7%, на третьому і четвертому — Юрій Андрухович і Оксана Забужко (із незначною різницею у кількості згадок — 4,7% і 4,3% відповідно), а на п’ятому — Василь Шкляр, якого назвали 3,9% респондентів. П’ятірка лідерів обійшла Люко ДашварІрен Роздобудько та Ірену Карпу. До речі, у дослідженні 2014 року остання входила у п’ятірку першості. Тоді як Ліна Костенко очолює рейтинги вже багато років поспіль.

Однак знати — не означає читати: кожного з названих письменників читали майже вдвічі менше опитаних. Так, твори Ліни Костенко читали 5,8% респондентів, Сергія Жадана — 3,9%, Оксана Забужко обійшла Юрія Андруховича — 2,6% проти 2,4% відповідно, а Василя Шкляра із 2,2% витиснула із п’ятірки лідерів Люко Дашвар — її твори читали 2,3% респондентів.

Загалом під час опитування назвали 145 імен сучасних українських письменників. 14% українців не змогли пригадати жодного письменника, а для 13,8% обрали відповідь «важко відповісти». 9,9% не відповіли.

16% українців не читали творів вітчизняних авторів сьогодення.

Серед сучасних українських письменників називали імена Василя Стуса, Олеся Бузини, Всеволода Нестайка, Юрія Покальчука, Василя Барки, Анатолія Дімарова, Наталі Забіли, Павла Загребельного тощо.

1,9% українців називали класиків української літератури.

Кого з сучасних українських письменників ви знаєте та читаєте?

% тих, хто знає
% тих, хто читав
ph

Костенко Ліна

9.7 %
5.8 %
ph

Жадан Сергій

6.9 %
3.9 %
ph

Андрухович Юрій

4.7 %
2.4 %
ph

Забужко Оксана

4.3 %
2.6 %
ph

Шкляр Василь

3.9 %
2.2 %
ph

Люко Дашвар

3.0 %
2.3 %
0.9%
Роздобудько Ірен
1%
Карпа Ірена
0.8%
Дереш Любко
0.4%
Винничук Юрій
Прохасько Тарас
Брати Капранови
0.5%
Матіос Марія
Лис Володимир
Іздрик Юрій
0.6%
Курков Андрій
0.7%
Подерев’янський Лесь
0.1%
Талан Світлана Гуменюк Надія
Лузіна Лада Олендій Леся
Симона Вілар (Наталя Образцова) Печорна Олена
Дяченки Марина та Сергій Пронін Єл.
Волков Олексій Скрябін Кузьма
Гаврош Олександр
Малик Галина
Мотрич Катерина
Ніцой Лариса
Покальчук Юрій
Авраменко Олег
Вербич Віктор
Винник Юрій
Дроздов Остап
Ірванець Олександр
Лаюк Мирослав
Лютий Григорій
Москалець Кость
Мухарський Антін (Орест Лютий)
Пагутяк Галина
Сидоренко Олександр
Чемерис Валентин
Чула Олексій
0.2%
Кокотюха Андрій
Кідрук Максим
Вдовиченко Галина
Малкович Іван
Меднікова Марина
Герасим'юк Василь
Жолдак Богдан
Калитко Катерина
Малярчук Тетяна
0%
Дочинець Мирослав
Корній Дара
Андрусів Віктор
Романчук Леся
Воронина Леся
Денисенко Олександр
Іванцова Міла
Коломійчук Богдан
Кузів Оксана
Любка Андрій
Малігон Анна
Мартін Брест
Мастєрова Валентина
Мензатюк Зірка
Ніколассон Олексій
Пономаренко Любов
Рутківський Володимир
Сторожук Валентина
Ушкалов Олександр
Фіалко Ніна
Андієвська Емма
Бабкіна Катерина
Бедрик Юрій
Білоус Дмитро
Більченко Євгенія
Бондаренко Дмитро
Гальянова Тіна
Гнатко Дарина
Горбатюк Василь
Гранецька Вікторія
Григорук Анатолій
Гридін Сергій
Гринда Станіслав
Грищук Анатолій
Дерманський Олександр
Дичук Богдан
Дімаров Анатолій
Дністровий Анатолій
Дорошенко Ганна
Дробний Іван
Дупешко Максим
Дурунда Андрій
Єшкілєв Володимир
Забіла Наталя
Загребельний Павло
Івченко
Інн Зінаїда
Корнійчук Надія
Коротич Віталій
Кравчук Василь
Кривоший Олександр
Крижанівський Петро
Литвин
Лівін Марк
Лойко Сергій
Лук’яненко Левко
Людкевич Марія
Лящук Василь
Магда Євген
Макс Фрай (Мартинчик С.Ю та Стьопін І.)
Малиш
Марущак Анатолій
Мельник Ярослав
Михед Олександр
Мілевич Любов
Мілевська Анастасія
Мушкетик Юрій
Прохасько Мар’яна
Рачинець Сергій
Савка Мар’яна
Савченко Віктор
Сенцов Олег
Сняданко Наталя
Соколян Марина
Стефурак Іван
Супруненко Ніна
Тата Рівна
Чорновіл Тетяна
Чуб Наталя
Шевчук Валерій
Шульга
Шунь Марія
Щербак Микола
Яріш Ярослав
Взагалі не читають книжок
0.3%
Яворівський Володимир
1.1%
Називалися прізвища класиків української літератури Важко відповісти
2.1%
Жодного не знають, не читали

Читання електронних книжок

 

Як зазначалося вище, 21% респондентів відповіли, що одним із джерел отримання ними книжок є їх безкоштовне скачування з Інтернету.  При цьому користується Інтернетом значно більша частка опитаних ?  64% користуються цим джерелом інформації щодня, 16% ? кілька разів на тиждень. Це дозволяє припускати, що кількість тих, хто отримує книжки з Інтернету, буде зростати.

Жителі великих міст користуються Інтернетом частіше, ніж жителі середніх та малих міст і сіл.  Найчастіше користуються Інтернетом студенти та учні, а найрідше – пенсіонери, загалом чим молодші респонденти, тим частіше вони користуються Інтернетом.  Респонденти з вищою освітою користуються Інтернетом частіше, ніж респонденти середньою та середньою спеціальною освітою, а люди високим рівнем добробуту – частіше, ніж люди з низьким рівнем добробуту.  Ті, хто розмовляє вдома російською мовою, користується Інтернетом частіше, ніж ті, хто розмовляє українською – це зумовлене тим, що більшість російськомовних респондентів живе у великих містах, де рівень користування Інтернетом вищий.

Які ви маєте у доступі пристрої для читання електронних книжок (аудіокнижок)?

усі Питання ставляться лише тим респондентам, які відповіли, що ніколи не читають ні друкованих ні електронних (або аудіо) книжок
placeholder ноутбук
placeholder смартфон
placeholder планшет
placeholder пристрій для читання електронних книжок
placeholder плеєр (інший девайс для прослуховування аудіо)
placeholder нічого з наведеного

Скільки електронних книжок ви купили за останній рік (або прочитали в рамках платної підписки)?

Причини нечитання / некупування електронних книг?

% тих, хто не читає/слухає електронні/аудіо книжки

Переважна більшість тих, хто читає електронні книжки (92%), завантажує їх в Інтернеті безкоштовно, лише 8% купують разово на спеціалізованих сайтах і лише 3% користуюся онлайн-підпискою. Лише 15% тих, хто читає (слухає) електронні (чи аудіо) книжки користуються підписками на цифровий контент (книжки, музику, кіно). Найчастіше (близько половини з них 52%) називають Apple/Google Music.

Серед тих, хто читає (слухає) електронні (чи аудіо) книжки, за останній рік найчастіше (52%) завантажували безкоштовно від 1 до 5 книг, лише 18% завантажили від 6 до 10 книг, 8% ? 10-25 книг, 4% ?25-50 книг, 4% ? більше 50 книг (і 7% не скачали жодної).

Відповідаючи на запитання: «Скільки електронних книжок ви купили за останній рік (або прочитали в рамках платної підписки)?» 78% тих, хто читає (слухає) електронні (чи аудіо) книжки відповіли «жодної». 12% ? від 1 до 5 книг, 2% ? 6-10 книг, 1% ? 10-25 книг, 0,8% ? 25-50 книг і 0,3% ? більше 50 книг.

 

Резюме

 

Найбільш поширеним видом проведення дозвілля громадян є перегляд телевізійних передач. Друге та третє місця за популярністю поділяють  читання ЗМІ (у тому числі інтернет-ЗМІ) та активність в соціальних мережах.

Найчастіше респонденти віддають перевагу читанню соціальних мереж та Інтернет-ЗМІ, блогів, форумів (відповідно 34% і 27% читають їх щодня). Друковані книжки щодня читають лише 8%, кілька разів на тиждень – 16%, електронні чи аудіокнижки – відповідно 4% і 11%. Ніколи не читають друкованих книжок 36% респондентів, ніколи не читають (не слухають) електронних чи аудіокнижок 65% опитаних.

Що вищим є рівень освіти респондентів, то частіше вони читають книжки. Частота читання дещо зростає із зростанням рівня добробуту респондентів. Жінки читають друковані книжки частіше, ніж чоловіки.  Що молодші респонденти, то частіше вони читають друковані  книжки.

37% респондентів не прочитали за останній рік жодної друкованої книжки, 36% прочитали від 1 до 5 книжок, 14% ? від 6 до 10 книжок,  6% ? від 10 до 25 книжок, 4% ? від 25 до 50 книжок, і лише 2% ? більше 50 книжок. 56% респондентів не прочитали за останній рік жодної друкованої книжки, виданої українськими видавництвами, 26% ? від 1 до 5 книжок, 6% ? від 6 до 10 книжок,  3% ? від 10 до 25 книжок, 1% ? від 25 до 50 книжок, і лише 0,4% ? більше 50 книжок.

За відповідями на запитання стосовно читання і придбання друкованих книг протягом минулого року було виокремлено чотири групи респондентів: 1) ті, що протягом минулого року не читали і не купували друковані книги (35% опитаних), 2) читали, але не купували  друковані книги (25%), 3) не читали, але  купували друковані книги (2%), 4)  і читали, і купували друковані книги (38%).

Більшість респондентів мають у своєму розпорядженні пристрої, що дозволяють читати книги на електронних носіях:  смартфони (70%), ноутбуки/комп’ютери (61%),  планшети (27%), власне електронні книги (7%). Проте, електоронні та аудіокнижки книжки щодня читають (слухають) лише 4% опитаних, кілька разів на тиждень – 11%. Ніколи не читають (не слухають) електронні чи аудіокнижки 65% опитаних. Найчастіше електронні книжки респонденти читають зі смартфона. Переважна більшість тих, хто читає електронні книжки, завантажує їх в Інтернеті безкоштовно, лише 8% купують разово на спеціалізованих сайтах і лише 3% користуюся онлайн-підпискою.

Ті респонденти, які ніколи не читають (не слухають) ні друкованих, ні електронних чи аудіо книжок, найчастіше пояснюють це відсутністю потреби чи бажання. Лише 11% з-поміж них як причину називають цінову недоступність книжок, 7% ? відсутність хороших, цікавих, якісних і корисних книжок.

Як правило, респонденти читають книжки 1-2 години протягом дня (25%) або від півгодини до години (23%).

Лише 15% респондентів схильні виділяти окремий час для читання, значно більше (26%) читають, коли є нагода, у вимушених паузах чи паралельно з іншою діяльністю, ще 23% відповіли «і так, і так». Частіше за інших спеціальний час для читання виділяють студенти (25%), домогосподарки (21%) та пенсіонери (20%).

Частка читачів, які обирають книжки російською мовою (28%) є дещо вищою, порівняно з часткою тих, хто обирає книжки українською (24%). Але найчастіше читачі обирають мову, якою була написана книга (33%). Для ще 12% читачів мова книжки не має значення.

Вибір мови книги має певні особливості, залежно від різних соціально-демографічних характеристик. Зокрема молодші респонденти дещо частіше віддають перевагу книгам українською мовою. Книжкам українською мовою надають перевагу переважна більшість читачів у Західному регіоні, книжкам російською мовою надають перевагу більшість читачів у Південному  та Східному регіонах. У Центральному регіоні приблизно рівні частки читачів обирають книги українською та російською мовами, а більшості читачів цього регіону однаково зручно читати книги обома мовами. Приблизно порівну читачів, які вдома спілкуються українською відповідають, що їм зручніше читати книги українською або будь-якою мовою. Серед російськомовних (вдома) читачів картина зовсім інша: майже дві третини з них відповідають, що їм зручніше читати книги російською і третина  – що будь-якою мовою. Більшість двомовних (вдома) читачів зазначили, що їм зручно читати книжки будь-якою мовою.

Найпопулярнішими серед українських читачів жанрами є сучасні детективи та класика. Проте зовсім різною є популярність жанрів серед чоловіків і жінок. Так, серед жінок-читачок найбільш популярними жанрами є класика і любовні романи (третина читачок читали книжки цих жанрів протягом року). Найбільшою популярністю у чоловіків-читачів користуються сучасні детективи та фантастика чи фентезі. Любовні романи є найменш популярним жанром серед чоловіків (їх читали лише 4% чоловіків-читачів). Також існують відмінності в популярності жанрів залежно від інших показників, але вони не є такими великими.

Відповідаючи на питання, книжки яких жанрів респонденти купували протягом року, понад третина (38%) тих, хто читає книжки, відповіли, що вони не купували книжок. Книжок різних жанрів протягом року читачі купували в 2,5-3,5 разів менше, ніж читали. Проте, значно вищою є пропорція придбаних до прочитаних книжок серед літератури для дітей та підлітків (її читали 22% читачів, а купували книги 17%) та підручників і навчальних посібників (24% і 14%, відповідно).

Читачам задавалося питання про те, які тексти вони би хотіли почитати, але поки не змогли знайти варті уваги видання. 30% читачів зазначили, що таких текстів немає. Тексти різних жанрів, яких читачам не вистачає, називали в 3-4 разів рідше, ніж читали книжки цих жанрів.

Відповідаючи на запитання, де вони взяли книжки, які прочитали протягом останнього року, 35% респондентів відповідають, що вони їх купили, 29% ? позичили у друзів, 21% ? скачали безкоштовно, 16% ? взяли з домашньої бібліотеки, 15% ? взяли в бібліотеці, 4% ? взяли в шкільній бібліотеці. Ті, хто віддає перевагу читанню книжок українською мовою, частіше, ніж ті, хто віддає перевагу читанню книжок російською мовою, купують книжки і рідше скачують їх з Інтернету.

60% респондентів не придбали за останній рік жодної друкованої книжки, 29% придбали від 1 до 5 книжок, 7% ? від 6 до 10 книжок,  3% ? від 10 до 25 книжок, 1% ? від 25 до 50 книжок, і лише 0,2% ? більше 50 книжок. 68% респондентів не придбали за останній рік жодної друкованої книжки, виданої українськими видавництвами, 22% ? від 1 до 5 книжок, 4% ? від 6 до 10 книжок,  2% ? від 10 до 25 книжок, 0,3% ? від 25 до 50 книжок, і лише 0,1% ? більше 50 книжок.

Середня ціна останньої придбаної книги, серед покупців склала 135 грн.

Жителі міст купують друковані книжки дещо частіше, ніж жителі сіл. Чим вищим є рівень освіти респондентів, тим частіше вони купують книжки. Жінки купують друковані книжки частіше, ніж чоловіки.

Найбільшою мірою впливають на вибір книжки при її покупці рекомендації друзів (на це вказують 46% тих, хто читає книжки). 26% як чинник впливу на вибір називають автора, 24% ? анотацію до книги, 19% ? ціну, 13% ? мову книжки, 13% ? якість тексту чи перекладу, 12% ? відгуки у соцмережах, на сайтах продажу, 12% ?дизайн обкладинки / візуальну естетику видання загалом, 12% ?  рекомендації продавця, 11% ? рецензії та огляди в пресі та онлайн-ЗМІ, 10% ? якість друку  і паперу, 10% ? огляди на книжкових сайтах, 5% ? видавництво, 5% ? згадки по ТБ і радіо.

Серед тих, хто протягом останнього року придбав хоча б одну книгу, 39% купували книги на подарунок (що складає 16% від усіх респондентів).

Найчастіше книги купуються у маленьких місцевих книгарнях,  на ринку та у великих книжкових мережах.

Стать

чоловіча
жіноча

Вік

% опитаних

Освіта

3.4 незакінчена середня
19.9 загальна середня
37.4 середня спеціальна
38.6 вища або незакінчена вища
0.4 вчений ступінь (кандидат. доктор наук. PhD)
0.3 НВ

Ваш соціальний статус:

7.8 Студент / учень
54.4 Найманий працівник
8.4 Самозайнятий, маю власний бізнес
11.8 Тимчасово не працюю
10.7 Не працюю, займаюсь домогосподарством
5.3 На пенсії
1.5 НВ

Якщо Ви працюєте, то в якій сфері (галузі)? Якщо Ви працюєте в кількох сферах (галузях), назвіть ту сферу, робота в якій є основною

усі
placeholder Не працюю
placeholder Освіта і наука
placeholder Охорона здоров'я
placeholder Культура і засоби масової інформації
placeholder Торгівля і сфера обслуговування, послуг
placeholder Державне управління
placeholder Правоохоронні органи і суди
placeholder Збройні сили
placeholder Фінансовий сектор, бухгалтерія
placeholder Транспорт
placeholder Енергетика
placeholder Будівництво
placeholder Добувна промисловість
placeholder Металургія
placeholder Машино- і приладобудування
placeholder Сільське господарство і агропромисловий комплекс
placeholder Інше
placeholder Важко відповісти

Чи маєте Ви дітей або онуків віком до 15 років?

так
НВ
ні

Якою мовою ви спілкуєтесь вдома?

46.8 українська
31.1 російська
21.3 обома
0.6 інша
0.1 НВ

Якою мовою ви переважно спілкуєтесь поза домом?

43.7 українська
29.1 російська
26.3 обома
0.3 інша
0.5 НВ